„Polski czyn zbrojny podczas II wojny światowej” ...

... to temat przewodni III edycji konkursu historycznego, zorganizowanego przez Szkolę Podstawową nr 7 im. I Armii Wojska Polskiego  w Koszalinie oraz Związek Kombatantów Polskich i Byłych Więźniów Politycznych RP/ Koło w  Koszalinie.

Naszą szkolę reprezentowała trzyosobowy zespół w składzie: Krzysztof Domaracki (8c), Marcel Kowalczyk (8a) i Wiktor Tałaj (7d). Uczniowie zmierzyli się z drużynami z SP nr 3, 23 i 5, Szkoły Podstawowej z Mielna oraz reprezentantami gospodarzy- SP nr 7.

Konkurs został zorganizowany w trzech etapach. W pierwszym uczestnicy brali udział w konkurencjach zespołowych. Rozwiązywali quiz za pośrednictwem popularnej wśród uczniów platformy Kahoot. Już wówczas Krzysztof, Marcel i Wiktor osiągnęli pozycję lidera.

W drugiej kolejności chłopcy drużynowo odpowiadali ustnie na wylosowane z „banku” pytania. Tu również efekty współpracy okazały się owocne, gdyż  uczniowie uzyskali niemal maksymalną liczbę punktów.

Rywalizację kończył test pisemny, do którego regulamin dopuszczał tylko jednego ucznia z zespołu. Wytypowano Marcela Kowalczyka.

Po podliczeniu sumy punktów z wszystkich kategorii drużyna naszej szkoły osiągnęła I miejsce, de klasyfikując pozostałych uczestników. Marcel Kowalczyk otrzymał tytuł laureata konkursu.

Zwycięzcy otrzymali okolicznościową statuetkę oraz nagrody rzeczowe w postaci książek, albumów oraz  kart podarunkowych do jednego z salonów książkowych.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa replik i umundurowania z czasów II wojny światowej, przygotowana przez Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej REGA z Trzebiatowa.

Partnerami przedsięwzięcia byli: Archiwum Państwowe  w Koszalinie, Wojskowe Centrum Rekrutacji, Związek Piłsudczyków Okręg w Koszalinie, Politechnika Koszalińska, Centrum Szkolenia Sił  powietrznych, 36 Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej z Mrzeżyna, Narodowe Siły Zbrojne Pomorze Środkowe.