Pamięć o bohaterach spod Monte Cassino

Dnia 07.05.2024r. w szkole odbyły się oryginalne lekcje historii. Były to nieszablonowe zajęcia z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że poprowadzili je członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej GRYF  z Koszalina: absolwent naszej szkoły Patryk Pietrzak i Marcel Bronowicki. Towarzyszył im wolontariusz z Muzeum Obrony Przeciwlotniczej im. płk. Stanisława Paszkiewicza- Dominik Matuszak.

Spotkania dotyczyły tematyki II wojny światowej, zaangażowania naszych rodaków w walki z nazistami, a przede wszystkim heroicznej postawy 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa pod Monte Cassino (I- V 1944r.).

Uczniowie oprócz ciekawego wykładu mieli okazję obejrzeć autorską prezentację, uwzględniającą przebieg bitwy, jej znaczenie w dalszych losach Polaków, umundurowanie walczących oraz wykorzystane uzbrojenie. Nie zabrakło również ciekawostek, np. historii o misiu Wojtku.

Największym zainteresowaniem młodzieży cieszyła się możliwość przymierzenia hełmów i szansa przyjrzenia się replikom broni: MP 40, Sten Mk II i M1928 Thompson z czasów II wojny światowej.