„Święta godne, a nie głodne”

„Święta godne, a nie głodne”- to hasło przewodnie 27. przedświątecznej zbiórki organizowana przez Bank Żywności.

W dnia 24- 25.11.2023 r. szkolni wolontariusze włączyli się do ogólnopolskiej akcji, która objęła  2000 sklepów największych sieci handlowych oraz mniejszych, lokalnych sklepów w ponad 550 miastach w Polsce. Nasi uczniowie zbierali dary spożywcze z długą datą przydatności do spożycia w Polo Markecie przy ulicy Bukowej.

Według danych Poverty Watch 2023 w 2022 r. ok. 1,8 mln Polaków żyło w skrajnym ubóstwie, w tym 396 tys. dzieci i 287 tys. seniorów. To dla osób najuboższych i najbardziej narażonych na głód i niedożywienie prowadzona jest zbiórka. Te gesty pomocy są szczególnie ważne, ponieważ zgodnie z wynikami raportu Federacji Polskich Banków Żywności “Niedożywienie i głód w Polsce” w ciągu ostatniego roku pogorszyła się sytuacja ekonomiczna prawie 78% osób ubogich, które korzystają z bezpłatnej żywności otrzymywanej od organizacji charytatywnych. Przez inflację sześć na dziesięć z nich musi się zapożyczać, żeby samodzielnie kupić jedzenie. Tylko co czwarta osoba może sobie codziennie pozwolić na zjedzenie ciepłego posiłku do syta. 

W tym roku dary trafiły do podopiecznych Hospicjum im. Maksymiliana Kolbego.