Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

Święto to ma na celu uświadomienie, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy, a także promowanie akcji edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.

Obchody w naszej szkole odbyły się od 9 do 13 września. Na korytarzach szkolnych pojawiły się informacje i notatki na temat udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. W klasach pierwszych gościliśmy ratowników medycznych, którzy w niesamowicie praktyczny i przystępny sposób poprowadzili zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie otrzymali wiedzę z zakresu opatrywania ran, zawartości apteczki, prawidłowego udzielania pomocy przy oparzeniach, omdleniach, zapoznali się z  pozycją bezpieczną.  W klasach drugich i trzecich wychowawcy przeprowadzili szereg pogadanek i prezentacji multimedialnych dotyczących tego ważnego tematu. Starsi uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach poprowadzonych w Pogotowiu Ratunkowych przez ratowników medycznych. Nauczyciele wychowania fizycznego uwrażliwiali na potrzebę niesienia pomocy wśród młodzieży, poprzez krótkie szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, zaznaczając, że liczy się każda sekunda.  Te nadzwyczajne lekcje dostosowane były odpowiednio do wieku uczniów. Przypomniane zostały również najważniejsze numery alarmowe i sposoby przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Swoją wiedzę uczniowie mogli szlifować w praktyce przy użyciu specjalistycznych fantomów. Ogromnie cieszy nas fakt, iż z roku na rok rosną umiejętności uczniów w tych dziedzinach.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tak ważnego wydarzenia.

Kamila Zblewska-Grochowina
Zespół ds. promocji zdrowia.