Uczniowie klasy I a kodują i wzięli udział w europejskim Code Week

Zarejestrowaliśmy na mapie Europy 5 własnych wydarzeń i uczciliśmy w ten sposób Tydzień Kodowania bawiąc się i ucząc przy tym doskonale oraz podejmując tak zwane WYZWANIE. Z niecierpliwością czekamy na ocenę naszych starań przez dwie niezależne komisje: Code Week oraz UDP.

A oto krótka relacja z naszych wydarzeń

Pierwszego dnia opracowaliśmy choreografię do robotańca naśladując ruchy robotów.

Drugi dzień był przeznaczony na kodowanie napisu Code Week według współrzędnych na macie edukacyjnej oraz szukaniu algorytmu powodującego zebranie kolejnych liter i dojściu do mety jak najbardziej optymalną drogą. Po odszukaniu algorytmu zespoły dyktowały sobie nawzajem trasę i sprawdzały kto się pomylił (pomyłki były, ale szybko zostały skorygowane).

Trzeci dzień to kodowanie informacji na temat zabytków i ciekawych miejsc w Koszalinie według przygotowanego szyfru i dopasowanie odkodowanych nazw do ilustracji. Pracowaliśmy jak zwykle w zespołach i pokazaliśmy, że nawet trudna nazwa Dzierżęcinka nie jest dla pierwszaka taka straszna. Okazało się, że niektóre dzieci świetnie znają swoje miasto, a niektóre poznały je dopiero na zajęciach kodowania w szkole.

Czwartego dnia poznawaliśmy województwo zachodniopomorskie, jego  najważniejsze miasta, ciekawe miejsca (np. Woliński Park Narodowy), miejscowości wypoczynkowe oraz jezioro Trzesiecko i Pojezierze Drawskie. Następnie na specjalnie przygotowanych mapkach województwa trzeba było zakodować trasę wycieczki ze Szczecina do trzech wylosowanych miejsc i powrócić do punktu wyjścia. To zadanie bezbłędnie wykonał tylko jeden zespół, reszta popełniła drobne błędy i wyszła poza obręb województwa lub trafiła do…morza. Na szczęście wspólnymi siłami wszystko udało się poprawić.

Ostatni dzień wyzwania był podsumowaniem pracy i zakończył się wykonaniem wspólnego plakatu składającego się z liter i strzałek kierunkowych. Każdy dołożył coś od siebie. A całkiem na koniec na kratownicy on-line zakodowaliśmy kolorowy napis Code Week.

Wszyscy z ogromnym zaangażowaniem pracowaliśmy i czerpaliśmy radość z kodowania. I o to właśnie chodziło w naszym wyzwaniu.

Zrelacjonowała wychowawczyni Małgorzata Sandułow