Konferencja okolicznościowa „Czas jak rzeka…”

Z tej okazji, nasza szkoła przy współudziale Politechniki Koszalińskiej, zorganizowała konferencję okolicznościową „Czas jak rzeka…”, która odbyła się 16 maja 2018 r. w auli gościnnej uczelni. W związku z jubileuszem, realizowane były liczne projekty, m.in. „Listy do Stulatki. Sto lat wolności” - projekt eTwining czy „Ocalić od zapomnienia”. Zostały one zaprezentowane przez uczniów klas VII podczas wystąpień. Głównym punktem programu były wykłady pani profesor dr hab. Ewy Kołodziejek i pana mgr Rafała Janusa na temat zmian, jakie zaszły i zachodzą w naszym języku i naszej historii. Młodzież żywo reagowała na sondę przeprowadzoną wśród najmłodszych i młodzieży „Dzieci wiedzą lepiej, a dorośli…” przygotowaną pod okiem dziennikarza Polskiego Radia Koszalin pana Arkadiusza Wilmana oraz na film „Seniorzy o dawnych czasach” (Politechnika Koszalińska).

Najbardziej wzruszającym momentem były podziękowania złożone na ręce dziadków przez dziewczynki biorące udział w projekcie. Przedstawiły one słowa, którymi posługiwali się ich dziadkowie, losy rodzin po odzyskaniu niepodległości oraz dzieje przybycia na koszalińskie ziemie po II wojnie światowej. Konferencję rozpoczęła i zakończyła piosenka Czesława Niemena w wykonaniu uczennic klas piątych, gdyż jeden z dziadków pochodzi z tej samej miejscowości, z której ten wielki piosenkarz.

Zapraszamy do posłuchania sondy, którą przeprowadziliśmy wśród:

• przedszkolaków z grupy motylków

• uczniów klas I

• gimnazjalistów