Dzień otwarty w SP nr 18 im. Jana Matejki w Koszalinie

Spotkanie rozpoczęło się występem chóru szkolnego, który zaprezentował wszystkim obecnym hymn SP nr 18. Opiekunem chóru jest p. Bogumiła Jabs. Następnie dyrektor szkoły p. Karina Gajda serdecznie przywitała przybyłych gości i przedstawiła ofertę edukacyjno-wychowawczą dla uczniów przyszłych klas pierwszych.

W części artystycznej przedszkolaki obejrzały pokazy taneczne klas: III e szkoły podstawowej; II e gimnazjum i dzieci ze świetlicy. Dzieci i młodzież przygotowane zostały odpowiednio przez: p. Kamilę Zblewską-Grochowinę, p. Łukasza Drożdżala i p. Sylwię Borowik. Goście mieli też możliwość przyjrzenia się umiejętnościom sportowym naszych podopiecznych, które zaprezentowały klasy: 4f, 6a, 7a, 2 ge; pod opieką p. Iwony Lejewskiej, p. Konrada Radziusza, p. Krzysztofa Suskiego.

Po zajmującej części artystycznej dzieci ruszyły na wycieczkę po szkole, w której ich przewodnikami byli uczniowie obecnych klas czwartych. Wówczas goście mieli możliwość odwiedzenia sal lekcyjnych, uczestniczenia w eksperymentach przyrodniczych, zajrzenia do świetlicy szkolnej czy stołówki. Zaangażowanie nauczycieli i uczniów zaowocowało niesamowitym zainteresowaniem ze strony przedszkolaków.

Maluchom bardzo spodobały się doświadczenia przyrodnicze przygotowane przez uczniów klas: 4b, 5b, 5c, 5d pod opieką p. Jolanty Piątkowskiej. Największym powodzeniem cieszyły się doświadczenia: z nurkującymi rodzynkami ( wyjaśniającymi proces adsorpcji); niewidocznym napisem na kartce; zaczarowanym ołówkiem, który po przebiciu worka z wodą nie powodował wycieku wody; tornadem kolorów. Przedszkolaki z zaciekawieniem przyglądały się widowiskowym pokazom. Z całą pewnością wywarły one na dzieciach wrażenie, być może zaszczepiły w nich pasję do przyrody.

Atrakcją, która zaaktywizowała maluchy, był udział w interaktywnych zajęciach z języka angielskiego. Podczas tej „szczególnej lekcji” uczniowie klasy 4f uczyli młodszych kolegów i koleżanki piosenki przybliżającej znajomość zaimków. Dzieci bardzo spontanicznie i dynamicznie próbowały przyswoić sobie słówka w języku angielskim. Radość na ich twarzach podczas zajęć oraz gorące słowa na pożegnanie świadczyły, że języki obce oraz SP nr 18 przypadły im do gustu.

Ciekawe zajęcia przygotował także zespół nauczycieli matematyki. Najmłodsi mogli na nich przetrenować własne umiejętności manualne, korzystając z tablicy interaktywnej, na której mogli pisać swoje imiona, wykonać proste działania matematyczne. Niesamowitą frajdą było tworzenie brył przestrzennych ze specjalnie do tego przygotowanych materiałów edukacyjnych; odkrywanie, czym jest część pizzy; ustawianie godziny na zegarze czy oglądanie wykonanych przez uczniów naszej szkoły lapbooków. Widać było, że przedszkolaki już teraz wiedzą, że „matematyka jest królową nauk”, a umiejętności matematyczne są ważne w życiu codziennym.

Tego dnia goście brali także udział w zajęciach plastycznych przeprowadzonych w świetlicy szkolnej. Podczas nich dzieci samodzielnie wykonywały figurki z masy solnej, następnie je kolorując i dekorując. Wszyscy starali się pracować w skupieniu, by jak najpiękniej przystroić swoje „małe dzieła sztuki”. Po zakończeniu zajęć dzieci podziwiały efekty swojej pracy, każdy zabrał pracę na pamiątkę.

Miłym zaskoczeniem i udaną atrakcją dla najmłodszych była wystawa makiet i innych prac plastycznych przygotowana w sali historycznej. Pracom przyświecał motyw przewodni. Było nim nasze miasto. Wystawa nosiła tytuł „Koszalin dawniej i dziś”. Dzieci mogły z bliska obejrzeć średniowieczną makietę Koszalina; poznać najciekawsze legendy związane z historią miasta; przekonać się, że historia jest bardzo interesującym przedmiotem. Słodkie małe co nieco, przygotowane dla każdego, kto odwiedził salę historyczną, z całą pewnością spotęgowało miłe wrażenia.

Oczywiście największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia i sale, w których na co dzień odbywają się zajęcia klas najmłodszych. Oglądając sale lekcyjne, rozmawiając z nauczycielami nauczania początkowego, przyglądając się pracom obecnych klas I-III, dzieci i ich rodzice najprawdopodobniej zdobywali przekonanie, że nasza szkoła jest bardzo dobrze przygotowana i doświadczona w pracy z najmłodszymi dziećmi.

Maluchom bardzo spodobały się doświadczenia przyrodnicze przygotowane przez uczniów klas: 4b, 5b, 5c, 5d pod opieką p. Jolanty Piątkowskiej i p. Elżbiety Pietraszewskiej.

Na zakończenie spotkania na dzieci czekał słodki poczęstunek przygotowany przez Szkolne Koło Wolontariuszy.

Pobyt gości z przedszkola i ich rodziców dostarczył wszystkim wielu miłych emocji. Nasza szkoła to miejsce, które ma do zaproponowania szereg dodatkowych zajęć pozalekcyjnych prowadzonych przez uczących tu nauczycieli, opiekę pedagoga, psychologa, pielęgniarki. Dobrym zwiastunem na zakończenie wizyty były pogodne i zadowolone twarze przedszkolaków i ich rodziców.

Mamy nadzieję, że spotkamy się wszyscy uśmiechnięci i pełni zapału we wrześniu 2018 r.