Dni Książki

Dni Książki (11-28 kwietnia 2017) rozpoczęły się od spotkania autorskiego z pisarzem dla dzieci i młodzieży – Krzysztofem Petkiem, który odwiedził SP 18 już po raz drugi w tym roku i barwnie opowiadał o dalekich podróżach i życiu pisarza. A prób pisarskich podjęli się nasi uczniowie w konkursie Dopisz rozdział do książki. Zdobywczyni tytułu „Mistrz pióra” – Oliwia Harasymowicz z kl. VIc z pewnością talent pisarski posiada.

W ramach Dni Książki uczniowie klas III mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie czytelniczym: Twórczość H. Ch. Andersena, klas czwartych w międzyszkolnym konkursie: Szalony świat Pippi, a piątych i szóstych w konkursie: Czytam, więc jestem. Konkursy te wykazały zainteresowanie czytaniem dużej grupy uczniów naszej szkoły.

Zespoły reprezentujące klasy szóste wykonały piękne plakaty zachęcające do czytania. Wskazywały na nich, że książki są źródłem wiedzy i wyobraźni oraz mają w sobie magiczną moc. Podobną rolę spełnił konkurs fotograficzny Z książką każdemu do twarzy, którego rezultatem była efektowna wystawa zdjęć.

W ramach akcji Cała polska Czyta Dzieciom w szkolnej bibliotece przygotowano miejsce zwane Ścianką-Czytanką, gdzie każdy przy mównicy i mikrofonie mógł zaprezentować swoje ulubione książki.

W wyborach czytelniczych z pewnością pomogła wyświetlona na dużym ekranie w czytelni prezentacja bestselerów książkowych oraz pozycji polecanych dla starszych uczniów pt. Włącz książkę, włącz czytanie.

Młodsi uczniowie wzięli udział w konkursie pięknego czytania i w konkursie na zakładkę do książki.

Znaczna część społeczności szkolnej dobrze bawiła się podczas przerwy lekcyjnej w korowodzie postaci z bajek i różnych książek. W tym dniu szkolnymi korytarzami przechadzali się ulubieni bohaterowie literaccy.

Przeprowadzono też akcję: Książka za złotówkę, z której dochód przeznaczono na zakup książek do biblioteki szkolnej.
Poza tym podczas Dni Książki mogliśmy podziwiać w holu szkoły wykonane własnoręcznie przez uczniów klasy czwartej tajemnicze stare szafy będące scenerią książki C.S. Lewisa „Opowieści z Narnii”.

Koordynator Dni Książki: Bogusława Owczarzak