Debata na temat praw dziecka

Takimi ważnymi słowami piosenki powitały swoich kolegów i koleżanki uczennice biorące czynny udział w debacie na temat praw dziecka, przeprowadzonej 21.11.2016 r. w naszej szkole. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.00 i była prowadzona przez uczennice klasy VI b: Agatę Cychowską, Maję Burakiewicz, Jagodę Trębacz.  Na debatę zaproszeni zostali uczniowie klas VI b oraz IV d i IV e, którzy udzielali mądrych, przemyślanych odpowiedzi na pytania takie jak: Kto to jest dziecko? Co to jest prawo? Jak myślicie, czy prawa dziecka są zapisane?

Podpowiedzi do trudnych pytań ukryte były na slajdach pięknej prezentacji przygotowanej przez panią Agnieszkę Jęczkowską. Ale ciekawe slajdy to nie wszystko, ponieważ w drugiej części debaty wszystkie dzieci w niej uczestniczące miały za zadanie odgadnąć, jakie prawa dziecka były prezentowane w scenkach przygotowanych przez panią Marię Dębską i panią Agnieszkę Jęczkowską, a zagranych kapitalnie przez utalentowane uczennice:  Aleksandrę Nogę (Vb), Julię Siek, Zuzannę Ostaszewską, Zuzannę Węgierską (IVa), Oliwię Cichą (IVd). Tak więc oczom rówieśników ukazały się dziewczyny przebrane między innymi za osoby dorosłe, osoby wyznające różne religie, lekarza, karatekę itp.

Całość debaty przeplatana była recytacją wiersza napisanego przez Marcina Brykczyńskiego na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, a także bardzo melodyjnymi utworami muzycznymi zachęcającymi wszystkich zebranych do śpiewu. Uczennice prowadzące debatę zaskoczyły zgromadzoną młodzież w końcowej części uroczystości pytaniem o ich obowiązki. Ta rewelacyjnie przygotowana i przeprowadzona debata na długo pozostanie w pamięci jej uczestników. Przypomniała wszystkim o szacunku, z jakim powinno się traktować dzieci, a także spowodowała, że uczniowie zyskali wiedzę na temat swoich praw.

Opracowała Aleksandra Pastor - Statkiewicz