GRA MIEJSKA „EKOszalin” - finał

Aktywnie, rodzinnie i ekologicznie to hasła towarzyszące grze miejskiej, którą po raz pierwszy dla chętnych koszalinian przeprowadziła nasza szkoła.

Dnia 27.05.2023 r. uczestnicy zabawy wystartowali 3 trasami. Podążali według map, odwiedzali stacje zadaniowe, rywalizowali zgodnie z zasadami fair play.

Autorzy projektu zaplanowali 10 stanowisk rozmieszczonych w północnej części miasta. Wśród konkurencji były m. in. sportowe. Członkowie Klubu Bokserskiego  Fight Club Koszalin, pod kierunkiem  pana Cezarego Kopcia, przygotowali zabawy z elementami boksu i oktagonu. Do wypełnienia był też test sprawdzający wiedzę ogólną z dziedziny sportu. Wielu uczestnikom gry, zwłaszcza dzieciom,  stacje sportowe podobały się najbardziej.

Do realizacji projektu przyłączyła się Politechnika Koszalińska - Laboratorium Gospodarki Wodnej z Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji. Pan prof. T. Hesse i Pani  dr K. Pikuła przygotowali zadania ekologiczne-
o segregacji odpadów, oszczędzaniu wody i prądu, ograniczeniu używania chemicznych środków ochrony roślin.

Nauczyciele języka polskiego: Katarzyna Jacewicz i Justyna Kołecka zaplanowały zabawy, łamigłówki z polszczyzną w tle. Nawet dorośli musieli przypomnieć sobie tekst wiersza Jana Brzechwy „Kaczka dziwaczka”,  a trimino zachwyciło większość.

Pani Magdalena Periżok- Kowalczyk była odpowiedzialna za zadania dotyczące Małej Ojczyzny. Te z kolei sprawdzały wiedzę o koszalińskich pomnikach
i ulicach. Pytania o E. Kwiatkowskim, gen. S. Maczku czy też królu Władysławie IV okazały się równie ciekawe, co trudne.

„EKOszalin” to działanie sfinansowane przez Fundację ORLEN w ramach ogólnopolskiego konkursu „Moje miejsce na Ziemi”.

Zachęcamy do odsłuchania audycji radiowej o tym nietuzinkowym przedsięwzięciu - https://prk24.pl/70102649/ekoszalin-pod-takim-haslem-juz-w-sobote-odbedzie-sie-gra-miejska .