„Ubu król, czyli….

Dnia 23.01.2023r. na scenie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego można było obejrzeć  dramat Alfreda Jarry’ego zaprezentowany przez polsko- ukraińsko- białoruską grupę młodzieży. Wśród aktorów była jedna z naszych uczennic- Sasha Kunevych z klasy 8f.

Sztuka oparta jest na trzech tragediach szekspirowskichMakbecieHamlecie oraz Królu Learze. Przedstawia tytułowego króla żądnego władzy i  bogactw. Zaprezentowany Ubu gardzi pokojem. Dąży do celu po trupach. Ima się wojny, podnosi podatki, drwi z biedoty.

„Ubu król, czyli …” to przedstawienie o ponadczasowej wymowie, jakże aktualne dzisiaj. Nie trudno było odnaleźć podobieństwa do bieżącej sytuacji w Europie. Hasła antywojenne, przygotowane przez młodzież upewniły widownię o celach przedsięwzięcia.

Spektakl został przygotowany przez MANUFAKTURĘ SUKCESU- prywatną szkołę w Koszalinie, gdzie obcokrajowcy nabywają umiejętności posługiwania się język polskim. Właścicielka Manufaktury- P. Iryna Januszek podjęła się trudu integracji międzynarodowej. Zaprosiła do współpracy przebywającą na terenie naszego miasta młodzież, a teatr stał się doskonałym ku temu narzędziem.

Sasha Kunevych  doskonali swój talent aktorski od 7 lat. Na Ukrainie uczęszczała na zajęcia do teatru w Olexandrii oraz dodatkowe lekcje ze śpiewu i tańca.    Występowała w wielu sztukach. Otrzymała różne wyróżnienia, m.in. Gran Prix w międzynarodowym konkursie recytatorskim poezji ukraińskiej. W 2018r. zajęła II miejsce w festiwalu dzieci
 i młodzieży we Lwowie.

W BTD zagrała rolę wieśniaka, który w obawie o swoje życie podporządkowywał się wszelkim dekretom króla Ubu. Ostatecznie, wbrew swojej woli, został wcielony do armii, by walczyć i zginąć za króla.