W roku szkolnym 2022/2022 nasza szkoła bierze udział w projekcie „Każdy inny – wszyscy równi”.

Jest to ogólnopolski projekt edukacyjno - społeczny współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach zadania „Wspieranie inicjatyw edukacyjnych w szkolnym środowisku wielokulturowym. Za treści odpowiada Związek Harcerstwa Polskiego. Głównym celem jest uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi poprzez rozwijanie empatii i tolerancji oraz likwidowanie uprzędzeń na temat osób
z niepełnosprawnościami.

Szkolnymi koordynatorami projektu są: Katarzyna Piasecka, Monika Mioduszewska.

W miesiącu wrześniu i październiku nauczyciele naszej szkoła w ramach projektu „Każdy inny – wszyscy równi” przeprowadzili lekcje wychowawcze poświęcone tematyce niepełnosprawności, zaufania, uprzedzeń, dyskryminacji, różnic i podobieństw oraz odrzucenia społecznego.

Tematy lekcji:

1. „Zaufaj mi” 3a
  2. „Dzieci z całego świata”  1c, 1f, 2b
  3. „Ślimaczek” 2d, 3c, 3e,
  4. „Przygody myszki Franciszki” 2d
  5. „Lekcja na dzień Głuchych i Języka Migowego” 3c, 3a, 8g,
  6. „Jesteśmy równi”  4d, 5a, 8h,
  7. „Eurodowcipy - czy dowcipy mogą wzmacniać stereotypy i uprzedzenia, a także pogłębiać lęki i wyobcowanie społeczne” 8b

Nauczyciele przygotowali także:

Gazetki informacyjno – edukacyjne,
prezentacje multimedialne na temat:

1. Międzynarodowego Dzień Głuchych i Języka Migowego.
  2. Dnia świadomości dysleksji.
  3. Dnia Bezpiecznego Internetu.

Organizacja:

1. Kącika książek bez barier”.

Podczas pracy i wykonywania różnorodnych ćwiczeń nasi uczniowie kształtowali tolerancję i empatię wobec inności, zostali przygotowani na współuczestniczenie w grupie oraz uwrażliwiani na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Naszym celem nadrzędnym jest wzmocnienie praktycznego wymiaru edukacji międzykulturowej przez zapewnienie młodym ludziom możliwości wyciągnięcia z efektów pracy w grupie wniosków nawiązujących do ich codziennego życia.