W myśl przysłów "Wer nicht wagt, der nicht gewinnt" "Übung macht den Meister" "Das Glück ist das einzige, das sich verdoppelt, wenn man es teilt" projekt ,,Język niemiecki wokół nas-Fabryka Kompetencji Kluczowych" dobiegł końca. Projekt był podzielony na kilka etapów. Pierwszym z nich był Konkurs Przysłów Niemiecko-Polskich, który składał się z czterech części. Został on przeprowadzony w klasie 8D. Celem tego konkursu było zapoznanie uczniów z przysłowiami. W między czasie na zajęciach projektowych doskonaliliśmy umiejętności czytania, prawidłowej wymowy, artykulacji, intonacji oraz akcentu słownego i zdaniowego. Następnym etapem projektu był miesiąc baśni Braci Grimm na którym zapoznaliśmy się z twórczością oraz biografią Jacoba i Wilhelma Grimm. Kształciliśmy sprawności językowe poprzez rozumienie tekstu czytanego (wybranej baśni). Czytaliśmy baśnie w oryginale z podziałem na role, a dla uczniów naszej klasy przygotowaliśmy konkurs w aplikacji Kahoot rozwijając przy tym nasze umiejętności pracy z tą aplikacją. Celem tego konkursu było przybliżenie postaci Braci Grimm zapoznanie z ich twórczością oraz życiorysem. Ukoronowaniem Miesiąca Braci Grimm był konkurs plastyczny skierowany do uczniów klas 7 i 8 którego celem było zapoznanie się z twórczością Wilhelma i Jacoba Grimm oraz rozwijanie umiejętności twórczych poprzez działalność plastyczną i literacką. Chcielibyśmy podziękować wszystkim uczniom którzy wzięli udział w przygotowanych przez nas konkursach.

A teraz kilka słów od nas na temat projektu:

"Moim zdaniem projekt ,,Język niemiecki wokół nas" był i jest dla mnie wspaniałym doświadczeniem, ponieważ mogliśmy rozmawiać na ciekawe tematy, a przede wszystkim nauczyliśmy się wielu ciekawych rzeczy dotyczących języka niemieckiego i nie tylko. Praca w grupie z innymi i z panią Laskowską to jedna z lepszy i zabawniejszych doświadczeń edukacyjnych jakie mnie spotkały w podstawówce. Choć pobyt w 8 klasie niebawem dobiegnie końca, chciałbym podziękować wszystkim z projektu i pani Ani za wprowadzenie do mojego życia tego typu doświadczenia."

- Tien Dung "Bartosz" Do Van, Klasa 8D

"Moim zdaniem dołączenie do projektu z Niemieckiego było świetną decyzją. Dzięki niemu nauczyłam się bardzo dużo z języka niemieckiego i spędziłam bardzo miło czas. Uważam, że wszyscy dużo się nauczyliśmy i na pewno zapamiętamy te zajęcia, ponieważ było to połączenie przyjemnego z pożytecznym."

- Laura Kolor, Klasa 8D

- Aleksander Kazimirec, Klasa 8D

"Moim zdaniem Projekt "Język niemiecki wokół nas" prowadzony przez Panią Anię Laskowską był wyśmienity! Wszyscy miło spędzaliśmy czas, a tak naprawdę przy tym uczyliśmy się obcego języka. Zrobiliśmy zabawny i urozmaicony konkurs. Pani Ania uczyła nas poprawnie czytać oraz pisać po niemiecku co okazało się bardzo przydatne! Nie mam żadnych zastrzeżeń co do naszej wspólnej pracy."

- Wiktoria Jagodzińska, Klasa 8D

"Projekt był dla mnie cudownym doświadczeniem. Dzięki temu projektowi, dowiedziałam się wiele nie tylko o języku, ale także o kulturze niemieckiej. Pogłębialiśmy wiedzę również o twórczości Braci Grimm. Dowiedziałam się wielu nowych rzeczy, nauczyłam się nowych słów. Poprzez czytanie niemieckich bajek i mówienie niemieckich przysłów nabrałam pewności w języku niemieckim. Bardzo miło spędziłam czas z ekipą oraz Panią Anią. Mimo tego, że projekt odbywał się zdalnie, będę miała co wspominać."

- Oliwia Nowak, Klasa 8D

Tłumaczenia przysłów z akapitu pierwszego

*Do odważnych świat należy.

*Ćwiczenie czyni mistrza.

*Szczęście jest jedyną rzeczą, która się podwaja, jeśli się je dzieli.