W ramach projektu unijnego „Fabryka Kompetencji Kluczowych” realizowane są w szkole zajęcia „Język niemiecki wokół nas”, podczas których uczniowie rozwijają kompetencje związane ze sprawnym komunikowaniem się  w językiem obcym.  W listopadzie i grudniu uczniowie przygotowywali wieczorek kolęd, który odbył się w szkole 13 grudnia 2019 r. o godz. 17:00 .  Zaproszeni goście, nauczyciele oraz rodzice mieli okazję wysłuchać najpiękniejszych kolęd i piosenek w języku niemieckim. Przed publicznością  zaprezentował się , powstały na potrzeby wieczorku, chór szkolny „Amiculus”  pod batutą  pani  Anny Laskowskiej. Wszyscy rodzice wzięli udział w konkursie na życzenia świąteczne ze słowem „Bałwanek – Schneemann” co przyniosło nie lada frajdę i moc radości. Nie zabrakło również kolęd śpiewanych  w języku polskim oraz kulinarnych niespodzianek – pieczonych przez uczestników zajęć podczas wizyty w gospodarstwie agroturystycznym świżtecznych pierniczków. Miłym akcentem była wizyta i aktywny udział   w wieczorku kolęd byłych absolwentów naszej szkoły, a niezapomniane chwile zostały utrwalone na zdjęciach. Wieczorek cieszył się ogromnym zainteresowaniem i był okazją do radosnego spędzenia czasu w miłej, przedświątecznej atmosferze. Powodzenie imprezy potwierdziło fakt, iż Szkoła Podstawowa nr 18 im. Jana Matejki jest szkołą otwartą, przyjazną, kreatywną  i chętnie współpracującą z rodzicami naszych uczniów. Dziękujemy naszym opiekunom projektu p. Annie Laskowskiej   oraz p. Dorocie Gil.