Get Adobe Flash player

Wymiana polsko– duńska w Szkole Podstawowej nr 18 im. Jana Matejki w Koszalinie

W dniach 17.09 - 23.09. 2018 r. szesnastu uczniów z klas ósmych wraz z rodzicami gościło w swych domach uczniów z Danii. W trakcie ich pobytu w naszej szkole realizowaliśmy projekt pt: "Healthy Lifestyle" pod kierunkiem nauczycieli Joanny Śliżewskiej i Katarzyny Kępczyńskiej. W sześciu składach drużynowych, uczniowie z Polski i Danii przygotowywali prezentacje Power Point lub Prezi na temat czynników mających znaczny wpływ na zdrowy styl życia: sport i rekreacja, żywienie, relaksacja, zdrowie mentalne, uzależnienia oraz najbliższe środowisko. Uczniowie zaprojektowali również tematyczne plakaty na wystawę, którą można było jeszcze przez tydzień oglądać w Szkole Podstawowej nr 18.

W czasie realizacji projektu staraliśmy się powiązać wszystkie zadania i atrakcje z realizowanym przez nas tematem, dlatego jako propagowanie zdrowego stylu życia zaproponowaliśmy naszym gościom atrakcje w koszalińskim Aquaparku, bieg po zdrowie oraz Zumbę na Górze Chełmskiej. Kulminacyjnym punktem naszej wymiany był wspólny wyjazd do  Leonardii, gdzie nasi uczniowie w plenerze wspólnie rozwiązywali gry i zadania logiczne bez użycia technologii informatycznej. 

Udział w projekcie motywował naszych uczniów do ustawicznego korzystania z  języka angielskiego oraz uczył, jak przełamywać bariery i niwelować różnice między różnymi nacjami. Podczas wymiany uczniowie szkoły duńskiej zetknęli się z odmiennym dla nich systemem szkolnym,  przebywając u polskich rodzin mieli natomiast okazję poznać  nasz kraj, jego kulturę, tradycje i zwyczaje, a także poznali wielu ciekawych ludzi i nawiązać nowe przyjaźnie.

Joanna Śliżewska