Get Adobe Flash player

Uczniowie SP nr 18 na deskach BTD

"To pewnie przez ten Imbryk-przez niego wszyscy się tu czymś zachwycają”- chciałoby się rzec za Kowalem po premierze spektaklu ,,Baśń o grającym imbryku”.

Tak bowiem można było odebrać entuzjastyczne reakcje publiczności zgromadzonej 19 czerwca br. w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym. Tego dnia w niezwykłą opowieść o poszukiwaniu swej drogi do szczęścia zabrali nas uczniowie z klas gimnazjalnych i koła teatralnego ze Szkoły Podstawowej nr 18 im. Jana Matejki w Koszalinie. W humorystyczny sposób została przez nich przekazana historia o zmęczonym ciągłym wykuwaniem podków Kowalu (w tej roli Bartosz Leszcz) i jego przyjaciołach, Koniu (Maksymilian Paciorek) i nieszczęśliwie w nim zakochanej Końskiej Musze (Maja Tomaszek). Dzięki tytułowemu imbrykowi i czarom Wróżki (Anna Czesyk) Kowalowi wiedzie się coraz lepiej: początkowo zamienia się z Szewcem (Jan Niwiński) i zaczyna szyć buty, potem prowadzi sklep Kupca (Adrian Pluta), na końcu ląduje we dworze należącym do Hrabiego (Bartosz Omulecki). Jak się jednak okazuje, Kowal coraz gorzej znosi luksusy, zaczyna tęsknić za swoim pierwszym domem – kuźnią i gdy córka Hrabiego (Agata Herbowicz) przychodzi do niego prosić, aby oddał ojcu jego dwór, Kowal przyjmuje tę propozycję z ulgą. W finale życie uczuciowe Końskiej Muchy również zmienia się na lepsze. Dzieje się tak za sprawą czarującego adoratora Pana Mucha (Krystian Ryfa), który okazuje jej swoje względy. W sztuce Guśniowskiej, wyreżyserowanej przez Emilię Majchrzak-Pondo oraz Agnieszkę Jęczkowską, bardzo widoczne jest końcowe przesłanie - czasem mamy jakieś nieuzasadnione tęsknoty i pragnienia, bywa, że zazdrościmy innym życia. Jednak niekiedy nasze wyobrażenia nie pokrywają się z naszymi potrzebami. Każdy przywykł do czegoś innego, ma swoje miejsce w świecie i tego powinien się trzymać. Ważną rolę w przedstawieniu odegrał chór, który wzorem teatru greckiego wyznaczał jego melodykę, zapowiadał zakończenie starego i początek nowego etapu w życiu bohaterów, a także pełnił rolę pomocy technicznej przy zmianach scenografii w poszczególnych scenach (chórzystki: Julia Bąk, Weronika Bochen, Małgorzata Bondalska, Emilia Czerwonka, Sandra Fedryna, Zofia Głuszko, Oliwia Harasymowicz, Natalia Ignaczak ,Wiktoria Izdebska, Martyna Jacuła, Julia Jarota, Julia Krauze, Kamila Kuroczycka, Patrycja Langer, Katarzyna Laskowska, Alina Lemańska, Aleksandra Pawluczenia, Maja Rokicka, Amelia Szewczyk).

Spektakl zachwycił licznie zgromadzoną publiczność nie tylko grą aktorską, ale także scenografią, nad którą młodzi aktorzy pracowali pod czujnym okiem Agnieszki Jęczkowskiej i Marioli Paczewskiej. To dzięki pomysłowości tej ostatniej na scenie mogliśmy zobaczyć nienaturalnej wielkości przedmioty, takie jak imbryk, filiżanki, młot , igłę oraz klucz do hrabiowskiego dworu. Uwagę widzów przykuły także piękne, szyte na miarę kostiumy oraz niezwykła charakteryzacja postaci. Wszystko to w połączeniu z oprawą muzyczną, efektownym oświetleniem i dymem sprawiło, że zgromadzona publicznośćdała się ponieść urokowi teatralnej magii. Oprócz ,,Baśni o grającym imbryku” gimnazjaliści przygotowali dla publiczności krótki koncert,podczas którego pokazali swoje talenty wokalne i instrumentalne (Maja Tomaszek – wokal, okulele, Aleksandra Pawluczenia – saksofon, Katarzyna Laskowska - wokal, Anna Czesyk – wokal, Zofia Głuszko – wokal, Patrycja Langer – wokal).

Z inicjatywy Rady Rodziców SP nr 18 wtorkowe wydarzenie kulturalne połączone było z akcją charytatywną pod patronatem Fundacji Pomocy Dzieciom Magia. Całą akcją koordynowała przedstawicielka tejże fundacji i nauczycielka ,,osiemnastki” pani Krystyna Struś. Dzięki sprzedaży cegiełek stanowiących bilet wstępu na spektakl udało się zgromadzić kwotę w wysokości 2420 zł., którą w całości przekazano podopiecznym Fundacji Magia. W przedsięwzięcie włączyły się również nauczycielki i uczniowie z SP nr 18: pani Ewa Markiewicz-Krasnoborska, która z grupą uczniów z koła bibliotekarskiego zajęła się organizacją sali widowiskowej w teatrze, pani Ewelina Manińska i uczeń Arkadiusz Michałek, którzy uwiecznili całe wydarzenie na fotografiach i okiem kamery oraz pani Katarzyna Bucka, która podjęła się montażu pamiątkowego filmu.

Na spektakl zaproszeni byli przedstawiciele władz miejskich, oświatowych, placówek kulturalnych naszego miasta na czele z Dyrektorem BTD, media (TV Max, Polskie Radio Koszalin),rodzice, przyjaciele szkoły, uczniowie klas VII i klas gimnazjalnych. Wtorkowe przedsięwzięcie stanowiło nie tylko wyjątkowe podsumowanie całorocznych działań artystycznych uczniów "osiemnastki" czy piękne pożegnanie się gimnazjalistów trzecich klas ze swoją szkołą, ale również wiązało się z pomocą potrzebującym dzieciom. A zatem to nie tyle ,,czajniczkowe triki”, ile młodzi aktorzy i ich dobroć sprawiły, że publiczność zgromadzona w teatrze emanowała niezwykłą, pozytywną energią i była publicznością wyjątkową, dopełniającą całość tego niezwykłego wydarzenia.


Przygotowania - TUTAJ,  Migawki ze spektaklu - TUTAJ


Materiał poświęcony spektaklowi umieszczony w zasobach Polskiego Radia Koszalin - TUTAJ


...::: Poniżej - tak wyglądali uczniowie zapraszający gości na spektakl :-)  :::...