Get Adobe Flash player

Dlaczego warto jeść ryby?


We wrześniu w kąciku zdrowia podaliśmy przykład zdrowego śniadania dla Waszych dzieci. W październiku przypomnieliśmy najważniejsze zasady udzielania pierwszej pomocy. W tym miesiącu rzecz o rybach! Ryby są nie tylko smaczne - choć nie wszyscy je lubią, ale i zdrowe. To prawda znana i powtarzana od dawna. Ale czy na pewno? Czy rzeczywiście każdy gatunek ryb jest zdrowy i godny polecenia? To nieprawda, że wszystkie ryby są zdrowe. Niektóre mają niewielką wartość odżywczą, te żyjące w brudnych wodach zawierają toksyny, a hodowane - antybiotyki. Dlatego przyjrzymy się jak kupować ryby, żeby wybrać te dobre.     

Dlaczego ryby powinny się znaleźć w menu dzieci?

Ze względu na dużą zawartość łatwo przyswajalnego białka, zdrowych kwasów omega-3 i omega-6, a także witamin i minerałów (witamina A, D, potas, wapń, fosfor). Dietetycy sugerują, że muszą one gościć w jadłospisie dziecka co najmniej 2 razy w tygodniu. Jakie gatunki powinni wybierać rodzice? Tak naprawdę można sięgać po wszystkie ryby, jednak ze względu na preferencje maluchów najlepiej sprawdzą się ryby o małej liczbie ości, takie jak łosoś, sola i mintaj. Dzieci chętniej jedzą też te o białym mięsie. Jakich ryb nie podawać dzieciom? Dzieciom nie należy podawać konserw rybnych ani ryb wędzonych. Są ciężkostrawne i mogą zawierać duże ilości substancji konserwujących, które nie są polecane maluchom. Twoje dzieci akceptują rybę tylko w formie paluszków rybnych? Niestety, to produkt wysokoprzetworzony, zawierający dużo tłuszczu i węglowodanów prostych (panierka), dlatego warto z nich jak najszybciej zrezygnować.

11 powodów dla których warto jeść ryby:

1.Wpływają na zdrowie skóry
2. Zmniejszają ryzyko nowotworów
3. Wspomagają rozwój płodu i dziecka.
4. Wpływają pozytywnie na wzrok
5. Są źródłem łatwoprzyswajalnego białka
6.Poprawiają zdolności umysłowe i poprawiają pamięć.
7. Mają właściwości przeciwzapalne.
8. Działają antydepresyjnie.
9. Zapobiegają anemii i wspomagają prawidłowy rozwój.
10. Zmniejszają ryzyko i łagodzą skutki astmy.
11. Zapobiegają starczej demencji.