List do rodziców

Droga mamo i tato!

• Przytulaj mnie często. Nawet wtedy, gdy jestem już duży.
  • Jesteś dla mnie jedną z najważniejszych osób w moim życiu.
  • Pytaj mnie codziennie, jak mi się powiodło w szkole.
  • Słuchaj mnie uważnie, kiedy mówię o swoich problemach, śmiej się razem ze mną, gdy opowiadam o zabawnych zdarzeniach.
  • Ułóż ze mną plan dnia, abym mógł dobrze zorganizować sobie czas.
  • Chcę Ci pomagać – powierz mi obowiązki domowe na miarę moich możliwości.
  • Pozwól mi na samodzielność. Jeżeli wszystko będziesz robić za mnie – ja niczego się nie nauczę.
  • Bądź wobec mnie stanowczy. Będę czuł się pewniej i bezpieczniej.
  • Pozwól rozwieszać w mieszkaniu moje prace, rysunki, wypracowania, by cieszyli się nimi wszyscy domownicy.
  • Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasem dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.
  • Chwal mnie często, zauważaj wszystkie moje sukcesy, nawet te najmniejsze.
  • Poczytaj mi lub porozmawiaj ze mną codziennie przed snem.
  • Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony.
  • Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Ty możesz pomóc je zwalczyć na starcie.
  • Nie porównuj mnie do nikogo, przede wszystkim do brata i siostry. Zauważ i pielęgnuj moją indywidualność.
  • Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli to nie jest konieczne. O wiele więcej znaczy dla mnie to, co powiesz mi w cztery oczy.
  • Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Jestem zdezorientowany, gdy nic z tego nie wychodzi.
  • Nie zapominaj, że nie potrafię jeszcze wyrażać precyzyjnie myśli. Dlatego czasem nie możemy się porozumieć.
  • Może wydawać Ci się, że jestem powolny i długo myślę. Bądź cierpliwy wobec mnie.
  • Przepraszając mnie nie stracisz autorytetu. Za uczciwość umiem odpłacić miłością, jakiej jeszcze nie znasz.
  • Cieszmy się wspólnie z mojego dzieciństwa. Ono bardzo szybko przemija.

Twoje dziecko